Przed pierwszym zabiegiem pacjent odbywa konsultację ze specjalistą i operatorem komory hiperbarycznej. Specjalista po szczegółowym wywiadzie, dostosowuje plan sesji (ilość zabiegów oraz ciśnienie w komorze) do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.
Przed każdym zabiegiem pacjent przebiera się w swój wygodny, bawełniany strój, zdejmuje zegarek i biżuterię. Do komory nie wolno wnosić następujących przedmiotów:
- ubrania i poduszki zawierające tworzywa sztuczne (możliwość gromadzenia ładunków elektrostatycznych)
- materiały łatwopalne (alkohol, aceton, eter)
- zewnętrzne rozruszniki serca
- zewnętrzne aparaty słuchowe
- przedmioty wykonane z tytanu lub pokryte tytanem
- telefony komórkowe, zegarki, odtwarzacze
Zabieg
Pojedynczy zabieg w komorze trwa zwykle od 60 do 90 minut.
Po wejściu do komory pacjent zajmuje wygodną pozycję i zakłada maskę tlenową. Zabieg rozpoczyna się od powolnego sprężania, aż do osiągnięcia docelowego ciśnienia. Sprężanie trwa ok. 15 minut i może mu towarzyszyć dyskomfort odczuwany w uszach (zatykanie uszu, podobne jak podczas startu i lądowania samolotu). Po osiągnięciu właściwego ciśnienia doznania te mijają, a pacjent może oddać się relaksującej czynności (czytaniu, oglądaniu telewizji czy słuchaniu muzyki). W trakcie całego zabiegu pacjent utrzymuje z operatorem komory stały kontakt wzrokowy oraz dźwiękowy za pomocą systemu intercom. Zabieg kończy rozprężanie, które odbywa się podobnie jak sprężanie, czynności tej towarzyszą podobne doznania aczkolwiek dla większości osób chyba przyjemniejsze jak przy sprężaniu (uszy działają w odwrotną stronę: odtykają się). Po dojściu do ciśnienia atmosferycznego pacjent może opuścić komorę.
Po zabiegu
Po zabiegu pacjent zwykle odczuwa lekkość i przypływ energii, choć niektórzy mogą czuć się zmęczeni i senni.