Przed pierwszym zabiegiem pacjent odbywa konsultację ze specjalistą i operatorem komory hiperbarycznej. Specjalista po szczegółowym wywiadzie, dostosowuje plan sesji (ilość zabiegów oraz ciśnienie w komorze) do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Przed każdym zabiegiem pacjent przebiera się w swój wygodny, bawełniany strój, zdejmuje zegarek i biżuterię. Do komory nie wolno wnosić następujących przedmiotów:

  • ubrania i poduszki zawierające tworzywa sztuczne (możliwość gromadzenia ładunków elektrostatycznych)
  • materiały łatwopalne (alkohol, aceton, eter)
  • zewnętrzne rozruszniki serca
  • zewnętrzne aparaty słuchowe
  • przedmioty wykonane z tytanu lub pokryte tytanem
  • telefony komórkowe, zegarki, odtwarzacze 

Zabieg

Pojedynczy zabieg w komorze trwa zwykle od 60 do 90 minut.

Po wejściu do komory pacjent zajmuje wygodną pozycję i zakłada maskę tlenową. Zabieg rozpoczyna się od powolnego sprężania, aż do osiągnięcia docelowego ciśnienia. Sprężanie trwa ok. 15 minut i może mu towarzyszyć dyskomfort odczuwany w uszach (podobny jak podczas startu i lądowania samolotu). Po osiągnięciu właściwego ciśnienia doznania te mijają, a pacjent może oddać się jakiejś relaksującej czynności (czytaniu, oglądaniu telewizji czy słuchaniu muzyki). W trakcie całego zabiegu pacjent utrzymuje z operatorem komory stały kontakt wzrokowy oraz dźwiękowy za pomocą systemu intercom. Zabieg kończy rozprężanie, które odbywa się podobnie jak sprężanie i któremu towarzyszą podobne doznania. Po dojściu do ciśnienia atmosferycznego pacjent może opuścić komorę.

Po zabiegu

Po zabiegu pacjent zwykle odczuwa lekkość i przypływ energii, choć niektórzy mogą czuć się zmęczeni i senni.

Powrót